4 στα 4 για το Παιδικό τμήμα του Γ.Α.Σ. Μ. Αλεξάνδρου Γιαννιτσών με νίκη στο Γαλλικό

Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε το παιδικό τμήμα του «Μ. Αλεξάνδρου» Γιαννιτσών για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ. την Κυριακή 17/02/2019 στο κλειστό Γυμναστηρίου

του δήμου Γαλλικού κερδίζοντας την ομάδα του ΑΟ ΟΙ ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ Ν. Σάντας Κιλκίς με σκορ 33-71.
Σε ένα παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με όπλο τους τον αιφνιδιασμό αλλά και την καλή άμυνα κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να προηγηθούν στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με σκορ 8-15. Στο ίδιο μοτίβο και το 2ο δεκάλεπτο όπου η ομάδα των Γιαννιτσών συνεχώς διεύρυνε το σκορ με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τους βρει μπροστά με 17 πόντους 19-36.
Στο 3ο δεκάλεπτο ο σύλλογος των Γιαννιτσών έκανε ένα σερί στο σκορ (7-20), παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ το σκορ ήταν στο 26-56 ο «Μέγας» δοκίμασε διάφορα αγωνιστικά σχήματα δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές της ομάδας κλείνοντας το παιχνίδι με σκορ 33-71.
Σε δηλώσεις του μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής των φιλοξενούμενων, τόνισε:
Χαριτίδης Χ. : «Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την συμπεριφορά τους μέσα στο γήπεδο. Μπήκαμε δυνατά από την αρχή και δείξαμε με την συμπεριφορά μας ότι εάν είμαστε συγκεντρωμένοι στο στόχο μας μπορούμε να καταφέρουμε πολλά. Έχουμε να μάθουμε πολλά ακόμα καθώς το πρωτάθλημα είναι μεγάλο και κοιτάμε παιχνίδι με το παιχνίδι να βελτιωνόμαστε ατομικά αλλά και ομαδικά.
Συγχαρητήρια και στους αθλητές του Κιλκίς για την προσπάθεια τους, καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα και εις το επανιδείν αυτή την φορά στην έδρα μας».
Τα δεκάλεπτα: 08–12, 14–13, 20–14, 17–20.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Προπονητής: Χ. Χαριτίδης – Ι. Κασιμίδης): Στεργιόπουλος Π. 6π, Παρτσαλάκης Σ. 11π, Πέτσος Θ. 17π, Χαλόφτης Γ. 3π, Μπάτσιος Ν., Παπαδόπουλος Γ. 9π, Καρουλίδης Ι. 4π, Τζανέτης Σ., Υγειονομάκης Κ. 2π, Βαιραμίδης Κ. 15π, Μιτσάγγας Π. 4π
ΑΟ ΟΙ ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ Ν. Σάντας (Προπονητής :Λαδάς Κ.): Δαγκιάρης Α. 16π, Αγοράκης Λ., Ζαλτος Δ. 7π, Κωνσταντινίδης Κ., Κουρτίδης Β., Τριανταφυλλίδης Ι. 1π, Δαγκλιάρης Σ. 6π, Κέσωφ Γ. 3π, Χειμωνίδης Ν., Αρβανιτάκης Γ.