Saturday, 20 April, 2024

Ποδηλασία: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Λιβανός

Η Εθνική μας ομάδας των Εφήβων συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας, Εφήβων – Νεανίδων

που διεξάγεται στην Γάνδη. Ο Κώστας Λιβανός διπλασίασε τα χρυσά του μετάλλια ανεβαίνοντας στην κορυφή του βάθρου και στα 200μ. σπριντ.
Ο νεαρός πρωταθλητής από την Κρήτη ήταν και πάλι καταπληκτικός και αναδείχθηκε για δεύτερη φορά πρωταθλητής Ευρώπης. Κέρδισε στον ημιτελικό με 2-0 τον Ολλανδό στις κόντρες, πέρασε στον τελικό, εκεί όπου κέρδισε 2-0 και τον Γερμανό Τζούλιεν Τζάκερ που πήρε το αργυρό μετάλλιο. Το χάλκινο το πήρε ο Ολλανδός Νταν Κουλ.
Θυμίζουμε ότι είχαν προηγηθεί το χρυσό μετάλλιο του Κωνσταντίνου Λιβανού στα 1.000μ. και το αργυρό μετάλλιο του Πάνου Καρατσιβή στο elimination.