Thursday, 22 April, 2021

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022: Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής και η βαθμολογία των 10 ομίλων των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022

(Ευρωπαϊκή Ζώνη):
ΤΡΙΤΗ 30/03/2021
1ος Όμιλος
Αζερμπαϊτζάν-Σερβία 1-2
Λουξεμβούργο-Πορτογαλία 1-3
Ρεπό: Ιρλανδία (θα δώσει φιλικό στις 21:45 με το Κατάρ στο πλαίσιο της προετοιμασίας του στο Ντέμπρετσεν)
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)
Πορτογαλία 7
Σερβία 7
Λουξεμβούργο 3 -2αγ.
Ιρλανδία 0 -2αγ.
Αζερμπαϊτζάν 0 -2αγ.
5ος Όμιλος
Βέλγιο-Λευκορωσία 8-0
Ουαλία-Τσεχία 1-0
Ρεπό: Εσθονία
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)
Βέλγιο 7
Τσεχία 4
Ουαλία 3 -2αγ.
Λευκορωσία 3 -2αγ.
Εσθονία 0 -2αγ.
7ος Όμιλος
Γιβραλτάρ-Ολλανδία 0-7
Μαυροβούνιο-Νορβηγία 0-1
Τουρκία-Λετονία 3-3
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)
Τουρκία 7
Ολλανδία 6
Μαυροβούνιο 6
Νορβηγία 6
Λετονία 1
Γιβραλτάρ 0
8ος Όμιλος
Κύπρος-Σλοβενία 1-0
Κροατία-Μάλτα 3-0
Σλοβακία-Ρωσία 2-1
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)
Κροατία 6
Ρωσία 6
Σλοβακία 5
Κύπρος 4
Σλοβενία 3
Μάλτα 1
ΤΕΤΑΡΤΗ 31/03/2021
2ος Όμιλος
ΕΛΛΑΔΑ-Γεωργία 21:45
Ισπανία-Κόσοβο 21:45
Ρεπό: Σουηδία
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Σουηδία 6
Ισπανία 4
ΕΛΛΑΔΑ 1 -1αγ.
Γεωργία 0
Κόσοβο 0 -1αγ.
3ος Όμιλος
Λιθουανία-Ιταλία 21:45
Β. Ιρλανδία-Βουλγαρία 21:45
Ρεπό: Ελβετία
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Ιταλία 6
Ελβετία 6
Λιθουανία 0 -1αγ.
Β. Ιρλανδία 0 -1αγ.
Βουλγαρία 0
4ος Όμιλος
Βοσνία-Γαλλία 21:45
Ουκρανία-Καζακστάν 21:45
Ρεπό: Φινλανδία
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Γαλλία 4
Φινλανδία 2
Ουκρανία 2
Βοσνία 1 -1αγ.
Καζακστάν 0 -1αγ.
6ος Όμιλος
Αυστρία-Δανία 21:45
Μολδαβία-Ισραήλ 21:45
Σκωτία-Ν. Φερόε 21:45
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Δανία 6
Αυστρία 4
Σκωτία 2
Ν. Φερόε 1
Ισραήλ 1
Μολδαβία 1
9ος Όμιλος
Ανδόρα-Ουγγαρία 21:45
Αγγλία-Πολωνία 21:45
Σαν Μαρίνο-Αλβανία 21:45
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Αγγλία 6
Πολωνία 4
Ουγγαρία 4
Αλβανία 3
Ανδόρα 0
Σαν Μαρίνο 0
10ος Όμιλος
Αρμενία-Ρουμανία 19:00
Γερμανία-Β. Μακεδονία 21:45
Λιχτενστάιν-Ισλανδία 21:45
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)
Γερμανία 6
Αρμενία 6
Σκόπια 3
Ρουμανία 3
Ισλανδία 0
Λιχτενστάιν 0
ΤΟ FORMAT ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ
Προκρίνονται στο Παγκόσμιο Κύπελλο οι πρώτες κάθε ομίλου. Τα άλλα τρία εισιτήρια θα καθοριστούν μέσω πλέι οφ. Οι δέκα δεύτερες θα ενωθούν με τις δύο καλύτερες από το Nations League που δεν τερμάτισαν στην πρώτη δυάδα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι 12 ομάδες θα χωριστούν σε τρία «μονοπάτια» των τεσσάρων και θα παίξουν μονά ματς (ημιτελικά, τελικό). Η νικήτρια κάθε μονοπατιού περνάει στο Παγκόσμιο Κύπελλο
ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ
1) Καλύτερη διαφορά τερμάτων, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Καλύτερη συγκομιδή βαθμών στα μεταξύ τους παιχνίδια, 4) Καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια, 6) Περισσότερα εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους ματς, 7) Βαθμολογία fair play, 8) Κλήρωση.

Μοιραστείτε με τους φίλους σας
Μοιράσου με τους φίλους σου