Friday, 19 April, 2024

Ρεάλ Μαδρίτης-Λίβερπουλ 3-1: Εξαιρετική εμφάνιση απο την «Βασίλισσα»

Σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην Λίβερπουλ, στο πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την προημιτελική φάση

του UEFA Champions League, με τον Βινίσιους να βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα και να σκοράρει δύο φορές.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και κατάφεραν να σκοράρουν στο 27ο λεπτό με τον Βινίσιούς ο οποίος πήρε την μακρινή μπαλιά ακριβείας του Τόνι Κρόος και πλάσαρε στην εστία του Άλισον, ανοίγοντας το σκορ.
Λίγα λεπτά αργότερα ο Ασένσιο διπλασίασε το σκορ για την Ρεάλ, καθώς πήρε την μπάλα μετά το λάθος του Αλεξάντερ-Άρνολντ και την έστειλε στα δίχτυα.
Στο δεύτερο μέρος οι «κόκκινοι» φάνηκαν πιο δυνατοί και μείωσαν με τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος έκανε ένα κοντινό σουτ μπροστά από την εστία του Κουρτουά, ενώ πρέπει να σημειωθεί ότι η φάση ελέγχθηκε από το VAR λόγω υποψίας οφσάιντ που υπήρξε στην αρχή της φάσης.
Το τελικό 3-1 σημείωσε ο Βινίσιους με το δεύτερο γκολ που πέτυχε στην βραδιά, με τον τερματοφύλακα της Λίβερπουλ να φέρει ευθύνη, καθώς το σουτ του Βραζιλιάνου δεν ήταν δυνατό όμως δεν μπόρεσε να το σταματήσει.