Sunday, 22 May, 2022

Πρωταθλητές χιονοσανίδας, στο Big Air ο Δήμος Μούργκος και η Μαργαρίτα Ζωγράφου

Το 2ο Κύπελλο Ελλάδας Slopestyle κέρδισαν ο Σμιθ και η Μαντζιώρη

Ο Δήμος Μούργκος του ΑΚΟ Λιβαδειάς και η Μαργαρίτα Ζωγράφου του ΧΟΣ Γρεβενών κέρδισαν τους τίτλους του πρωταθλητή Ελλάδος χιονοσανίδας στο αγώνισμα του Βig Αir, στους αγώνες που έγιναν στον Παρνασσό.

Τον Μούργο (133 βαθμούς) στο βάθρο των ανδρών ακολούθησαν ο Γιώργος Σμιθ και ο Λάζαρος Κοτακίδης-Ζγκιάλτος, ενώ στις γυναίκες μετά την Ζωγράφου (70,67 βαθμούς) τερμάτισαν η Αθανασία Μαντζιώρη και η Όλγα Σταφυλλίδου.

Στις κατηγορίες παίδων και κορασίδων τις πρώτες θέσεις κέρδισαν οι Θεόδωρος Ρότσος και Ελένη Σπυροπούλου.

Παράλληλα με το Πανελλήνιο έγινε και το 2ο Κύπελλο Ελλάδος χιονοσανίδας στο αγώνισμα του slopestyle με τον Γιώργο Σμιθ του Έσπερου να είναι ο νικητής με 74,67 βαθμούς. Το αργυρό μετάλλιο το κέρδισε το Κωνσταντίνος Σύριος και το χάλκινο ο Ηλίας Μυλωνάς. Στην κατηγορία γυναικών στο ίδιο αγώνισμα η Αθανασία Μαντζιώρη του ΕΟΣ Αθηνών με 88,67 βαθμούς κέρδισε το χρυσό, η Μαργαρίτα Ζωγράφου κατετάγη στη δεύτερη θέση και η Όλγα Σταφυλλίδου στην τρίτη.

Στις παιδικές ηλικίες οι Ειρήνη Αρβανιτίδου και Γιώργος Ζωγράφος κέρδισαν τις πρώτες θέσες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στον Παρνασσό:

Πανελλήνιο χιονοσανίδας Big Air

  • Άνδρες
  1. Μούργκος Δήμος (ΑΚΟΛ) 133β.
  2. Σμιθ Γιώργος (ΕΣΠ) 120
  3. Κοτακίδης-Ζγκιάλτος Λάζαρος (ΓΡΕ) 117,33
  4. Χατζηαποστόλου Νικόλαος (IRBIS) 5. Κουρούπης Αλέξανδρος (ΣΑΧΟΠ) 6. Μητσιούλης Ανδρέας (ΓΡΕ)
  • Γυναίκες
  1. Ζωγράφου Μαργαρίτα (ΓΡΕ) 70,67β.
  2. Μαντζιώρη Αθανασία (ΑΘΗ) 61,67
  3. Σταφυλλίδου Όλγα (ΕΔΕ) 19,67
  • Παίδες
  1. Ρότσος Θεόδωρος (ΓΡΕ) 71,67β.
  2. Τσιρίδης Χρήστος (ΓΡΕ) 60,67
  3. Ζωγράφος Γεώργιος (ΓΡΕ) 59,33
  4. Καραγεωργίου Νικόλαος (ΓΡΕ)
  • Κορασίδες
  1. Σπυροπούλου Ελένη (ΒΕΡ) 19,00β.
  2. Αρβανιτίδου Ειρήνη (ΕΔΕ) 18,33

2ο Κύπελλο Ελλάδας Slopestyle

  • Άνδρες
  1. Σμιθ Γιώργος (ΕΣΠ) 74,67β.
  2. Σύριος Κωνσταντίνος (ΛΙΒ) 72,67
  3. Μυλωνάς Ηλίας (ΑΛΜ) 69,67
  4. Μούργκος Δήμος (ΑΚΟΛ) 5. Χατζηαποστόλου Νικόλαος (IRBIS) 6. Τσίρος Δημήτριος (ΛΙΒ)
  • Γυναίκες
  1. Μαντζιώρη Αθανασία (ΑΘΗ) 88,67β.
  2. Ζωγράφου Μαργαρίτα (ΓΡΕ) 83,67
  3. Σταφυλλίδου Όλγα (ΕΔΕ) 22,00
  • Παίδες
  1. Ζωγράφος Γεώργιος (ΓΡΕ) 94,67β.
  2. Καραγεωργίου Νικόλαος (ΓΡΕ) 83,33
  3. Ρότσος Θεόδωρος (ΓΡΕ) 74,33
  4. Τσιρίδης Χρήστος (ΓΡΕ)
  • Κορασίδες
  1. Αρβανιτίδου Ειρήνη (ΕΔΕ) 19,00
  2. Σπυροπούλου Ελένη (ΒΕΡ) 15,00
Μοιραστείτε με τους φίλους σας
Μοιράσου με τους φίλους σου