Friday, 18 October, 2024

Πρόκριση αθλητών του Ομίλου Σκακιστών Γιαννιτσών στο σχολικό Πρωτάθλημα

Οι προκριματικοί αγώνες του 15ου Πανελλήνιου Ατομικού Σχολικού Πρωταθλήματος διοργανώθηκαν από την ΕΣΣΚΕΔΥΜ την Κυριακή 12 Μαρτίου 2023 στην Πτολεμαΐδα.

Ο Όμιλος Σκακιστών Γιαννιτσών συμμετείχε με  25 αθλητές, εκ των οποίων 4 κατέκτησαν την 1η θέση και 4 κατέκτησαν την 2η θέση και την πρόκρισή τους για τους τελικούς που θα διεξαχθούν στην Αθήνα, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας 28-30 Απριλίου 2023.

Πιο συγκεκριμένα χρυσό μετάλλιο και πρόκριση πήραν οι:

Μεκόλλι Ηρακλής (Β Δημοτικού), Παπαστάμκου Ναυσικά (Γ Δημοτικού)

Ζαφειρίου Καλλίνικος (Γ Δημοτικού), Ζαφειρίου Μάξιμος (Ε Δημοτικού)

Ασημένιο μετάλλιο και πρόκριση πήραν οι:, Ζαφειρίου Ανυσία (Νηπιαγωγείο)

Ζαφειρίου Αρσένιος (Β Δημοτικού), Λαμπρινού Δανάη-Δέσποινα (ΣΤ Δημοτκού)

Πετρίδου Θεοδώρα (Α Λυκείου),

ενώ συγχρόνως αξιόλογες ήταν οι παρουσίες των υπόλοιπων αθλητών της ομάδας καθώς πολλοί από τους αθλητές ήταν η πρώτη τους συμμετοχή σε τουρνουά: Βασιλειάδης Αλκιβιάδης, Γραμματικόπουλος Ευστάθιος, Αγιαννίδης Απόστολος, Γιαβάσης Γεωργιος, Δημόκας Χρήστος, Πανταζής Διονύσης, Σουπιάδης Άγγελος, Αρνάκη Μαρία-Ειρήνη, Πατσαβούδης Χρήστος, Αγιαννίδου Θεοφανώ, Βελισσάρης Μάριος, Γραμματικόπουλος Ευάγγελος, Ηλιάδης Ιωάννης, Πετρίδης Σωκράτης, Αμιτζόγλου Χαράλαμπος, Εμμανουηλίδης Σταύρος, Λαμπρινός Αθανάσιος-Άγγελος, Σιδερίδης Ισίδωρος.