Sunday, 22 September, 2024

Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Γαλλία – Διέσυρε την Κροατία με 4-2!

Σε έναν τελικό που οι Κροάτες ήταν καλύτεροι στο τακτικό κομμάτι και οι Γάλλοι πιο αποτελεσματικοί, είχαμε σκορ που όμοιο του ξαναείδαμε το 1966 όταν η Αγγλία κέρδισε την Δυτική Γερμανία.

Η Γαλλία βρέθηκε από νωρίς στα σχοινιά από την πίεση των Κροατών ευτύχησε να προηγηθεί με αυτογκόλ στο 18’ αλλά χάρηκε μόλις για 10 λεπτά μιας και στο 28’ έγινε το 1-1.

Στο 38’ με πέναλτι, το οποίο υποδείχθηκε μέσω VAR, ξαναπήραν οι Άγγλοι το προβάδισμα και το διεύρυναν και άλλο στο 2ο ημίχρονο με δύο γκολ στο 59’ και στο 65’.

Η Κροατία αντέδρασε στο 69’ όταν από λάθος του Λιορίς με μια κόντρα η μπάλα μπήκε στα δίχτυα της Γαλλίας και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 4-2.

Αυτό είναι το 2 τρόπαιο που κατακτάει η Γαλλία μετά από αυτό του 1998 που είχε σηκώσει στην έδρα της κόντρα στην Βραζιλία.