Wednesday, 17 April, 2024

19ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου στη Βουδαπέστη (19-27 Αυγούστου). Το πλήρες πρόγραμμα

Το 19ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου της Βουδαπέστης (19-27 Αυγούστου) είναι προ των πυλών, αφού πλέον απομένουν μόλις λίγες ημέρες για την έναρξη του.

Η ΕΡΤ, πιστή πάντα στα μεγάλα ραντεβού θα καλύψει πλήρως τηλεοπτικά, ραδιοφωνικά αλλά και διαδικτυακά τη μεγάλη διοργάνωση που αναμένεται να τραβήξει τα βλέμματα όλων των φίλων του κλασικού αθλητισμού και όχι μόνον.

Έναν χρόνο από την προηγούμενη στάση, στο Όρεγκον, η διοργάνωση επιστρέφει στην Ευρώπη όπου αναμένεται να βρει το χρώμα και τη ζεστασιά που έλειπε από τις εξέδρες του εντυπωσιακού σταδίου στο Γιουτζίν. Επιπλέον, οι αγώνες γίνονται έναν χρόνο από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και είναι σίγουρο πως οι αστέρες του παγκόσμιου στίβου θα θέλουν από φέτος να δείξουν την εξαιρετική τους κατάσταση.

Οι διοργανωτές ανακοίνωσαν σήμερα τις δηλώσεις συμμετοχής, στις οποίες φαίνεται η αγωνιστική κατάσταση αθλητών και αθλητριών μέχρι σήμερα. Η χώρα μας μετέχει με τον ικανοποιητικό αριθμό 22 αθλητών και αθλητριών, αριθμός ίδιος με τη Ντόχα το 2019 και τρεις περισσότερους από όσους μετείχαν πέρυσι στο Όρεγκον.

Πρόκειται για ένα σύνολο αθλητών και αθλητριών ικανών να διεκδικήσουν μετάλλια, αλλά και καλά πλασαρίσματα.

Ο Μίλτος Τεντόγλου με βάση την επίδοση του στον κλειστό (8,42) έχει την δεύτερη επίδοση, ενώ το 8,38 μ. που έχει στον ανοιχτό είναι η τρίτη επίδοση ανάμεσα στους μετέχοντες. Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι πέρυσι είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο, το μοναδικό της ελληνικής ομάδας στην 18η στάση της διοργάνωσης. Ψηλά στη λίστα των κορυφαίων είναι η Ελίνα Τζένγκο που έχει την πέμπτη επίδοση με 63,65 μ., ενώ με αξιώσεις θα λάβει μέρος στη διοργάνωση και ο Εμμανουήλ Καραλής, που έχει 5,86 μ. στον κλειστό και πριν λίγες ημέρες σημείωσε 5,82 μ. στον ανοιχτό. Η Αντιγόνη Ντρσμπιώτη δεν έχει κάνει φέτος κούρσα στα 35χλμ. βάδην αγώνισμα στο οποίο αναμένεται να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική και να διεκδικήσει τη διάκριση- πρώτη πέρυσι στο Ευρωπαϊκό και 4η στο Παγκόσμιο, έχει δείξει σε εξαιρετική κατάσταση στα 20χλμ. βάδην.

Η Κατερίνα Στεφανίδη μπορεί να μην έχει την επίδοση που την φέρνει ψηλά στην κατάταξη, ωστόσο έχει την εμπειρία και την ψυχολογία να βρεθεί και πάλι σε μια θέση ψηλά στο επί κοντώ. Η αθλήτρια έχει περάσει φέτος τα 4,62 μέτρα, που είναι η 11η επίδοση. Με κεκτημένη ταχύτητα από τους αγώνες του Ιουλίου θα κάνει ντεμπούτο στη διοργάνωση η Παναγιώτα Δόση, που έχει περάσει φέτος το 1,91 μ. στο ύψος, σε ένα αγώνισμα όπου η Τατιάνα Γκούσιν έχει περάσει το 1,92 μ. στην έναρξη της θερινής σεζόν. Την 11η επίδοση στη σφυροβολία έχει ο Μιχάλης Αναστασάκης, που έχει κάνει καλή σεζόν.

Η ομάδα μας διαθέτει αρκετά νέα παιδιά, αφού από τους 22 οι 8 (Δόση, Πανταζής, Ανδρικόπουλος, Ζάλτος, Εμμανουηλίδου, Φιάσκα, Μουζενίδης και Γναφάκη) μετέχουν για πρώτη φορά στη διοργάνωση.

Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ θα αγωνιστεί για έκτη φορά σε παγκόσμιο πρωτάθλημα (2013, 2015, 2017, 2019, 2022) , τις περισσότερες από κάθε άλλο μέλος της ομάδας μας, ενώ για πέμπτη φορά θα συμμετάσχουν ο Δημήτρης Τσιάμης (2007, 2009, 2013, 2017) και η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (2013, 2017, 2019, 2022).

Οι ελληνικές συμμετοχές

Άνδρες

Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΟΣΦΠ)

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς)

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)

Τριπλούν: Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων)

Τριπλούν: Νίκος Ανδρικόπουλος (Αμεινίας Μεσογείων)

Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος)

Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

Σφυροβολία: Κώστας Ζάλτος (ΓΣ Μανδρών)

20χλμ. βάδην/35χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου)

Γυναίκες

200 μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλιδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)

400 μ. εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΠΑΟ)

Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς)

Ύψος: Παναγιώτα Δόση (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης)

Επί κοντώ: Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)

Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)

20χλμ. βάδην/35χλμ. βάδην: Κυριακή Φυλτισάκου (Ανατολή Νέας Ιωνίας)

20χλμ. βάδην/35χλμ. βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)

35χλμ. βάδην: Όλγα Φιάσκα (ΑΣ Αθλονίκηση Μυτιλήνης)

20χλμ. βάδην/35χλμ. βάδην: Χριστίνα Παπαδοπούλου (Πανελλήνιος ΓΣ)

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος με τις ελληνικές συμμετοχές όπως αναφέρει ο ΣΕΓΑΣ στην επίσημη ιστοσελίδα του:

Σάββατο 19 Αυγούστου

  • 09.50 20χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ
  • 11.30 Σφαιροβολία (Α) Προκριματικός Μουζενίδης
  • 11.35 4Χ400 μ. Μικτή Προκριματικός
  • 12.05 100 μ. εμπ. 7αθλο
  • 12.35 3.000 μ. στιπλ (Α) Προκριματικός
  • 13.00 Σφυροβολία (Α) Προκριματικός Α’ γκρουπ Αναστασάκης, Φραντζεσκάκης, Ζάλτος
  • 13.20 Ύψος 7αθλο
  • 13.25 Μήκος (Γ) Προκριματικός
  • 13.35 100 μ. (Α) Α΄γύρος
  • 14.15 1.500 μ. (Γ) Προκριματικός
  • 14.40 Σφυροβολία (Α) Προκριματικός Β’ γκρουπ Αναστασάκης, Φραντζεσκάκης, Ζάλτος

Απόγευμα

  • 20.05 1.500 μ. (Α) Προκριματικός
  • 20.05 Σφαιροβολία 7αθλο
  • 20.10 Δισκοβολία (Α) Προκριματικός Α’ γκρουπ
  • 20.35 Τριπλούν (Γ) Προκριματικός
  • 20.40 100 μ. (Α) Προκριματικός
  • 21.30 200 μ. 7αθλο
  • 21.35 Σφαιροβολία (Α) Τελικός
  • 21.40 Δισκοβολία (Α) Προκριματικός Β’ γκρουπ
  • 21.55 10.000 μ. (Γ) Τελικός
  • 21.47 4Χ400 μ. Μικτή Τελικός

Κυριακή 20 Αυγούστου

  • 08.15 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη, Παπαδοπούλου, Φιλτισάκου
  • 10.00 Δισκοβολία (Γ) Προκριματικός Α’ γκρουπ
  • 10.35 400 μ. (Γ) Προκριματικός
  • 10.50 Μήκος 7αθλο
  • 11.25 400 μ. (Α) Προκριματικός
  • 11.30 Δισκοβολία (Γ) Προκριματικός Β’ γκρουπ
  • 11.35 Ύψος (Α) Προκριματικός
  • 12.25 400 μ. εμπ. (Α) Προκριματικός
  • 13.00 Ακοντισμός 7αθλο
  • 13.15 100 μ. (Γ) Προκριματικός
  • 14.05 110 μ. εμπ. (Α) Προκριματικός
  • 14.05 Ακοντισμός 7αθλο

Απόγευμα

  • 17.35 100 μ. (Α) Ημιτελικός
  • 17.55 Μήκος (Γ) Τελικός
  • 18.05 1.500 μ. (Γ) Ημιτελικός
  • 18.35 1.500 μ. (Α) Ημιτελικός
  • 18.50 Σφυροβολία (Α) Τελικός
  • 19.00 800 μ. 7αθλο
  • 19.25 10.000 μ. (Α) Τελικός
  • 20.10 100 μ. (Α) Τελικός

Δευτέρα 21 Αυγούστου

  • 19.40 Επί κοντώ (Γ) Προκριματικός Στεφανίδη, Πόλακ
  • 19.50 400 μ. εμπ. (Γ) Προκριματικός Γναφάκη
  • 20.35 400 μ. εμπ. (Α) Ημιτελικός
  • 20.40 Τριπλούν (Γ) Τελικός
  • 21.05 110 μ. εμπ.(Α) Ημιτελικός
  • 21.30 Δισκοβολία (Α) Τελικός
  • 21.35 100 μ. (Γ) Ημιτελικός
  • 22.10 400 μ. (Γ) Ημιτελικός
  • 22.40 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός
  • 22.50 100 μ. (Γ) Τελικός

Τρίτη 22 Αυγούστου

  • 19.40 100 μ. εμπ. (Γ) Προκριματικός
  • 20.20 800 μ. (Α) Προκριματικός
  • 20.55 Ύψος (Α) Τελικός
  • 21.20 Δισκοβολία (Γ) Τελικός
  • 21.25 400 μ. εμπ. (Γ) Ημιτελικός
  • 22.00 400 μ. (Α) Ημιτελικός
  • 22.30 1.500 μ. (Γ) Τελικός
  • 22.42 3.000 μ. στιπλ (Α) Τελικός

Τετάρτη 23 Αυγούστου

  • 11.05 800 μ. (Γ) Προκριματικός
  • 11.15 Επί κοντώ (Α) Προκριματικός Καραλής
  • 11.20 Ακοντισμός (Γ) Προκριματικός Α’ γκρουπ Τζένγκο
  • 12.10 5.000 μ. (Γ) Προκριματικός
  • 12.15 Μήκος (Α) Προκριματικός Τεντόγλου
  • 12.55 11.20 Ακοντισμός (Γ) Προκριματικός Β’ γκρουπ Τζένγκο
  • 13.05 200 μ. (Γ) Προκριματικός Εμμανουηλίδου
  • 13.50 200 μ. (Α) Προκριματικός

Απόγευμα

  • 20.00 Σφυροβολία (Γ) Προκριματικός Α’ γκρουπ Σκαρβέλη
  • 20.10 Τριπλούν (Α) Προκριματικός Τσιάμης, Ανδρικόπουλος, Πανταζής
  • 20.30 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
  • 20.45 3.000 μ. στιπλ (Γ) Προκριματικός
  • 21.35 Σφυροβολία (Γ) Προκριματικός Β’ γκρουπ Σκαρβέλη
  • 21.40 100 μ. εμπ. (Γ) Ημιτελικός
  • 22.15 1.500 μ. (Α) Τελικός
  • 22.35 400 μ. (Γ) Τελικός
  • 22.50 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός

Πέμπτη 24 Αυγούστου

  • 08.00 35χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ
  • 08.00 35χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη, Φιάσκα

Απόγευμα

  • 20.00 5.000 μ. (A) Προκριματικός
  • 20.30 Μήκος (Α) Τελικός
  • 20.45 200 μ. (Γ) Ημιτελικός
  • 21.15 Σφυροβολία (Γ) Τελικός
  • 21.20 200 μ. (Α) Ημιτελικός
  • 21.50 800 μ. (Α) Ημιτελικός
  • 22.25 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
  • 22.35 400 μ. (Α) Τελικός
  • 22.50 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός

Παρασκευή 25 Αυγούστου

  • 11.05 100 μ. 10αθλο
  • 11.10 Ακοντισμός (Α) Προκριματικός Α’ γκρουπ
  • 11.20 Ύψος (Γ) Προκριματικός Γκούσιν, Δόση
  • 11.55 Μήκος 10αθλο
  • 12.45 Ακοντισμός (Α) Προκριματικός Β’ γκρουπ
  • 13.20 Σφαιροβολία 10αθλο

Απόγευμα

  • 19.30 Ύψος 10αθλο
  • 20.30 4Χ100 μκ. (Α) Προκριματικός
  • 20.35 Τριπλούν (Α) Τελικός
  • 21.00 4Χ100 μ. (Γ) Προκριματικός
  • 21.20 Ακοντισμός (Γ) Τελικός
  • 21.25 800 μ. (Γ) Ημιτελικός
  • 22.05 400 μ. 10αθλο
  • 22.40 200 μ. (Γ) Τελικός
  • 22.50 200 μ. (Α) Τελικός

Σάββατο 26 Αυγούστου

  • 08.00 Μαραθώνιος (Γ) Τελικός
  • 11.05 110 μ. εμπ. 10αθλο
  • 11.25 Δισκοβολία 10αθλο
  • 15.00 Επί κοντώ 10αθλο

Απόγευμα

  • 20.05 Ακοντισμός 10αθλο
  • 20.25 Επί κοντώ (Α) Τελικός
  • 20.30 4Χ400 μ. (Α) Προκριματικός
  • 20.55 4Χ400 μ. (Γ) Προκριματικός
  • 21.10 Ακοντισμός 10αθλο
  • 21.15 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός
  • 21.30 800 μ. (Α)
  • 21.50 5.000 μ. (Γ) Τελικός
  • 22.25 1.500 μ. 10αθλο
  • 22.40 4Χ100 μ. (Α) Τελικός
  • 22.50 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός

Κυριακή 27 Αυγούστου

  • 08.00 Μαραθώνιος (Α) Τελικός

Απόγευμα

  • 21.05 Ύψος (Γ) Τελικός
  • 21.10 5.000 μ. (Α) Τελικός
  • 21.45 800 μ. (Γ) Τελικός
  • 22.10 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός
  • 22.20 Ακοντισμός (Α) Τελικός
  • 22.37 4Χ400 μ. (Α) Τελικός
  • 22.47 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός
Μοιραστείτε με τους φίλους σας
Μοιράσου με τους φίλους σου