Friday, 26 April, 2024

Δημήτρης Μητώνας: Πρωτιά για τον Γιαννιτσιώτη στον πανελλήνιο αγώνα ιππικής αντοχής 2018

Ο ιππέας Δημήτρης Μητώνας, από τον Πενταπλάτανο Γιαννιτσών,  κατάφερε για άλλη μία φορά την πρωτιά, στον αγώνα Πρωταθλήματος ιππικής αντοχής 2018 στη Λαμία!

Ο Δημήτρης, όπως έχει γράψει ο «Λόγος» είναι ο μοναδικός στο νομό Πέλλας που κάνει πρωταθλητισμό, μαζί με την αδελφή του, Γιαννούλα Μητώνα. Δείτε εδώ

Συγκεκριμένα, ο Δημήτρης, που αγωνίζεται για τον ιππικό Όμιλο Κιλκίς RANCHO KILKIS, συμμετείχε στην κατηγορία των 88km ανάμεσα στους καλύτερους αθλητές από όλη την Ελλάδα!

Ο αγώνας ήταν τριών φάσεων, όπου οι πρώτοι δυο γύροι ήταν 34χιλ και ο τελευταίος ήταν 20χιλιομέτρων.  Ο Δημήτρης Μητώνας τερμάτισε σε 5 ώρες και 35  λεπτά, με ταχύτητα 15,6k/h μέσο όρο και κατά ένα δευτερόλεπτο γρηγορότερος από τον 2ο στην κατηγορία καθώς η πρώτη θέση κρίθηκε στην τελική ευθεία!

Συγχαρητήρια και πάντα επιτυχίες στον Δημήτρη!