Thursday, 28 March, 2024

Επεισόδια στο ντέρμπι του Βόλου, ένας τραυματίας στο νοσοκομείο

Στο νοσοκομείο κατέληξε ένας άνδρας που έπεσε από τσιμεντένια εξέδρα, στα βίαια επεισόδια που έγιναν στον Βόλο στο περιθώριο του τοπικού ποδοσφαιρικού ντέρμπι

ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Νίκη για το πρωτάθλημα της Football League.
Για λίγα λεπτά έγιναν μάχες σώμα με σώμα και το μίσος σκέπασε τα πάντα, με αποκορύφωμα τον -αρκετά σοβαρό σύμφωνα με τις αρχικές πληροφορίες- τραυματισμό του 40χρονου θεατή, τον οποίο μετέφερε σε νοσοκομείο ασθενοφόρο.
Τα επεισόδια κορυφώθηκαν μετά το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο 93ο λεπτό, όταν οπαδοί του Ολυμπιακού πήδηξαν τα κάγκελα και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσουν.
Αμέσως μετά επιτέθηκαν στην κερκίδα όπου κάθονταν 30 οπαδοί της Νίκης. Έπεσαν μπουκάλια και φωτοβολίδες, ώσπου μία διμοιρία ΜΑΤ επενέβη και έκανε χρήση χημικών. Τα έκτροπα συνεχίστηκαν για αρκετή ώρα μετά το σφύριγμα της λήξης του αγώνα.