Monday, 18 January, 2021

Τα κορυφαία σκάφη ανοικτής θαλάσσης, έτοιμα για την εκκίνηση του Πανελληνίου

Τα κορυφαία σκάφη της ανοικτής θάλασσας είναι έτοιμα για την εκκίνηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανοικτής Θαλάσσης ORCi & IRC, το οποίο θα γίνει στο Φαληρικό Όρμο, με διοργανωτή τον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο Πειραιώς. Ένα πρωτάθλημα που αναμένεται να υπάρχει έντονος συναγωνισμός και εντυπωσιακό θέαμα, με πάρα πολλά σκάφη να θεωρούνται ισοδύναμα κάνοντας δύσκολες τις προβλέψεις.

Ανάμεσα στις συμμετοχές ξεχωρίζουν: το σκάφος OPTIMUM 3-ASPIDA-SAXOBANK με κυβερνήτες τους Περικλή Λιβά και Νίκο Λάζο, το BULLET-ENCODE με τον Σίμο Καμπουρίδη, το Atalanti XVΙ με τον Γιώργο Ανδρεάδη, το BLACK JACK με τον Παναγιώτη Μάντη, το CODE ZERO VODAFONE με τους Μιχάλη Μπελέγρη, Γιώργο Παπαδόπουλο, το «GANT» με κυβερνήτη τον Α. Κριμιτζά και πολλά ακόμα.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανοικτής Θαλάσσης ORCi & IRC είναι ο κορυφαία διοργάνωση ανοικτής θάλασσας που γίνεται σε συνεργασία του ΙΟΠ με την Επιτροπή Ανοικτής Θαλάσσης (ΕΑΘ) της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας (ΕΙΟ).

Την Τετάρτη (09/09) θα γίνει η Συγκέντρωση των κυβερνητών και η Τελετή Έναρξης. Οι ιστιοδρομίες θα γίνουν από την Πέμπτη (10/09) έως και την Κυριακή (13/09), ενώ την ίδια μέρα θα γίνει και η Τελετή Λήξης της διοργάνωσης.

Τα ονόματα των κορυφαίων σκαφών ανοικτής θάλασσας που θα τρέξουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και οι κυβερνήτες τους:

·         Κατηγορία ORCi-A

OPTIMUM 3-ASPIDA-SAXOBANK – Περικλής Λιβάς, Νίκος Λάζος,

FAIRYTALE – Αριστοτέλης Χατζησταματίου,

PEGA – Δημήτρης Αλεβιζάκης,

CODE ZERO VODAFONE – Μιχάλης Μπελέγρης, Γιώργος Παπαδόπουλος,

BANA BIOLETTA 4 – Γιώργος Συκάρης,

BULLET-ENCODE – Σίμος Καμπουρίδης

NO RESPECT – Ντάνιελ Αλχανάτης,

ARISTOFANI – Σίμος Καμπουρίδης,

ATALANTI XVI – Γιώργος Ανδρεάδης,

MY WAY – Φαίδων Κυδωνιάτης,

MELX II – Σταύρος Παπαγιαννόπουλος,

ALSOUMA Allianz – Θεόδωρος Γεωργιάδης,

BLACK JACK – Παναγιώτης Μάντης,

BANA BIOLETTA 3 – Γιάννης Συκάρης

·         Κατηγορία ORCi-B

GRANMAX – Χριστόφορος Πριτσούλης,

TAMUMM – Αντώνης Κατιγιαννάκης,

ANAX – Νίκος Αναγνώστου,

DOMENICA – Λουκάς Φραντζεσκίδης

VENTUS – Μιχάλης Κλουβας,

LINA II – Λεονίδας Τρουποσκιάδης,

AFROESSA – Κώστας Γκρέτσος,

GRASSHOPPER – Στέλιος Κυριακίδης.

·         ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ IRC

BAXIMUS – Θανάσης Μπαξεβάνης,

CLEOPATRA – Νικόλαος Νικολόπουλος,

GANT – Γιώργος Κριμιτζάς.

Παράλληλα με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανοικτής Θαλάσσης ORCi & IRC. ο ΙΟ Πειραιώς θα διοργανώσει στον ίδιο χώρο και στις ίδιες ημερομηνίες, τον αγώνα ORCi & IRC Open International Offshore Regatta στη μνήμη του Σπύρου Δήμου.

Τα κορυφαία σκάφη ανοικτής θαλάσσης, έτοιμα για την εκκίνηση του Πανελληνίου

Μοιραστείτε με τους φίλους σας
Μοιράσου με τους φίλους σου