Sunday, 28 April, 2024

Αερωπός-Ολυμπιακός 17-25

Νίκη για τον Ολυμπιακό στη δεύτερη φάση της handball premier, που επιβλήθηκε με 25-17 του Αερωπού στην Έδεσσα για την πέμπτη αγωνιστική.

Και ενώ η Έδεσσα βρέθηκε να είναι μπροστά μέχρι και 3 τέρματα, ο Ολυμπιακός επανήλθε και τελείωσε αυτός το ημίχρονο με διαφορά 3 τερμάτων.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα του Ολυμπιακού, που οι γρήγορες αντεπιθέσεις της, της έδωσαν την δυνατότητα να προηγηθεί ακόμα και 9 τέρματα.

Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε νικήτρια την ομάδα του Ολυμπιακού, με σκορ 17-25, ενώ ο Αερωπος κατέγραψε την 4η του ήττα στα playoff του πρωταθλήματος!

Η επόμενη αγωνιστική είναι με αντίπαλο την ΑΕΚ στην Αθήνα.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ ΜΑΝDYNAMIC-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΌΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 17-25

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-2, 6-4, 7-6, 8-10, 9-12 (ημχ), 10-14, 10-16, 11-19, 13-22, 14-24, 17-25

Αερωπός (Ταρινίδης): Στόμας, Τσέλιος 2, Μήγγας 4, Γάτσης, Κράλλης, Βέρεμτσουκ, Μυλωνάς, Καράτζιος, Μαρίνος, Πετρίτσκο 1, Τοκάρεφ 1, Μποκάρεφ 3, Κυριακού 1, Γιαννούσης, Γερμασέβιτς 5, Κρίβιτσ.

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κρητικός 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Κανδύλας 1, Μπάγιος 6, Παπαδόπουλος 6, Δομπρής, Αραπακόπουλος, Πασσιάς 2, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 2, Μιχαηλίδης 2, Οστρούσκο 3, Μπάουερ.

Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 0/0-3/4