Saturday, 27 April, 2024

ΑΕΚ Βατανιακός Σαρισα-Ίκαροι Γιαννιτσών 53-61

Με το “δεξί” ξεκίνησε της υποχρεώσεις της η ομάδα τον Ικάρων για τα play off της ΕΚΑΣΚΕΜ, κερδίζοντας στην Κατερίνη

τον τοπικό Βατανιακο με 53-61. Πρώτο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, καταφέρνουν να προηγηθούν (14-22). Δεύτερη περίοδος και η ομάδα από την Κατερίνη βρίσκει ρυθμό, με τους Ικαρους να διατηρούν το προβάδισμα παρά της προσπάθειες τον γηπεδούχων, κλείνοντας το ημίχρονο υπέρ της ομάδας από τα Γιαννιτσά (34-38). Τρίτη περίοδος και το ντέρμπι καλά κρατεί με της δύο ομάδες να δίνουν μάχες “σώμα με σώμα” και να βρίσκονται σε απόλυτη ισορροπία με το τέλος του δεκαλέπτου (46-46). Τετάρτη και τελευταία περίοδος του παιχνιδιού, με τους Ικαρους να “σκληρύνουν” παραπάνω στην άμυνα και με εύστοχες επιλογές στην επίθεση να καταφέρνουν να φτάνουν σε μια νίκη ψυχολογίας (53-61), πραγματοποιώντας το πρώτο break, καθώς στα υπόλοιπα παιχνίδια τον play off νικητές ήταν οι γηπεδούχοι. Επόμενο παιχνίδι, Σάββατο 9/3 στις 19:00 στο Κλειστό γυμναστήριο “Έλλη Μυστακίδη” στα Γιαννιτσά απέναντι στον Βατανιακό για τον δεύτερο αγώνα τον play off.

ΙΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ GRAMMAFARM (ΓΚΟΤΣΗΣ): Μπαγιωκας 20(1), Μπογδάνης 14, Ρεμπελος 14(1), Λαγός 7(1), Καρακόλης 3, Σταμπουλτζης 3(1), Καραζεεβ, Καραχισαριδης Α. Καραχισαριδης Γ. Εμμανουηλίδης, Στανιτσιδης