Friday, 26 April, 2024

ΠΑΟΚ-Άγιαξ: 2-1 ημίχρονο

Στην κατάμεση Τούμπα οι πρωταθλητές παλεύουν για ένα αποτέλεσμα που θα κρατήσει ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης (live στο OPEN)
Το 0-1 του Άγιαξ ήρθε στο 10ο λεπτό του αγώνα είχε και δόση τύχης, καθώς ο Δημήτρης Γιαννούλης έριξε την ομάδα του στο καναβάτσο για να δώσει στον Άγιαξ το προβάδισμα.
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν τρόμαξαν πάντως και στο 31′ ισοφάρισαν στο 1-1 με τον Τσούμπα Άκπομ με ένα υπέροχο τέρμα καθώς ήρθε μετά από ωραία ανάπτυξη της ομάδας της Θεσσαλονίκης και μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση. Ο Άγγλος κατάφερε με το τέρμα του να ξεσηκώσει το κοινό της ομάδας του στην κατάμεστη Τούμπα και πανηγύρισε έξαλλα.
Στο 39′ ακολούθησε ο Λέο Μάτος κάνοντας το 2-1. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, στο 57′ με γκολ του Κλας-Γιαν Χούντελαρ ισοφάρισε ο Άγιαξ… Στο 75′ παραμένει το 2-2.