Tuesday, 7 May, 2024

ΑΟ Καβάλας – ΑΣ Γιαννιτσά 0-1

Έγραψε ιστορία η ομάδα του ΑΣ Γιαννιτσά στο ντεμπούτο της στο θεσμό του Κυπέλλου! Με νίκη φεύγει από την Καβάλα, στον πρώτο αγώνα εκτός έδρας και εξασφαλίζει την είσοδο της στην επόμενη φάση του θεσμού.
Χωρίς τέρμα 0-0 ´έληξε το πρώτο ημίχρονο στην Καβάλα το παιχνίδι κυπέλλου κόντρα στον νεοσύστατο Γιαννιτσά.
Οι γηπεδούχοι στα πρώτα 45´ ήταν καλύτεροι δημιουργώντας και χάνοντας 3 αξιόλογες φάσεις.
Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 2ο ημίχρονο η ομάδα των Γιαννιτσών ανέβασε την απόδοση της και με σκόρερ τον Παντελίδη στο 70 προηγήθηκε με 0-1.

Στο 82´ μοναδική χαμένη ευκαιρία για τα Γιαννιτσά και πάλι με τον Παντελίδη που τετ α τετ δεν κατάφερε να κερδίσει τον τερματοφύλακα της Καβάλας.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων
ΑΟΚ: Παπάζογλου, Ζέρης, Λυμπεράκης, Τόσκας, Τουμανίδης, Κέρθι, Παπαδόπουλος, Μπλιός 66` Ντουρτμές, Γεμιστός, Αδαμάκης79` Θωμαϊδης , Βαλαβανόπουλος.
ΑΣ Γιαννιτσών: Κύρου, Μπαμπαλής, Παπασυμεών, Σέρας, Ιορδανίδης, Πέλκας, Χουσείνογλου, Κοτσαρίδης, Κοβάτσης 90` Καραγιάννης , Ζαρογιάννης, Παντελίδης 88` Πανταζίδης.