Wednesday, 22 May, 2024

Νίκη για την Εθνική Ελπίδων – Μπαράζ για την πρόκριση στο Euro 2019

Η Εθνική Ελπίδων νίκησε με 2-0 την αντίστοιχη της Λευκορωσίας και προκρίθηκε στα play off για την πρόκριση στο Euro 2019 της Ιταλίας, ως μια από τις καλύτερες δεύτερες της φάσης των ομίλων
Την Παρασκευή θα γίνει η κλήρωση ενώ την Τρίτη θα ξεκαθαρίσουν οι υποψήφιοι αντίπαλοι της Ελλάδας.
Στο σημερινό παιχνίδι που διεξήχθη στο Περιστέρι, η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για περισσότερη από μία ώρα αγώνα εξαιτίας της αποβολής του Πασαλίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 31ο λεπτό (χάνει το πρώτο μπαράζ).

Ωστόσο, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 χάρις σε γκολ των Χατζηγιοβάνη (πρώτο με την Ελπίδων) στο 20΄ και Μπουζούκη με πέναλτι στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.
Να σημειωθεί ότι η ελληνική ομάδα ήθελε απλώς ένα βαθμό για να επικυρώσει την δεύτερη θέση (στο άλλο παιχνίδι η Κροατία έκανε περίπατο με 4-0 επί του Σαν Μαρίνο), αλλά πήρε τελικά τρεις σφραγίζοντας το εισιτήριο για τα μπαράζ όπου θα δώσει διπλούς αγώνες.