Sunday, 28 April, 2024

Eκπληκτικός ΠΑΟΚ, ισοπέδωσε τη Ντιναμό. Πέρασε στους “8” του Conference

Ένας φανταστικός ΠΑΟΚ δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, επικράτησε με 5-1 στην Τούμπα και πήρε πανηγυρική πρόκριση στους «8» του Europa Conference League.

Οι παίκτες του Λουτσεσκου κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, πήγαιναν πρώτοι σε κάθε φάση, πίεζαν ασφυκτικά και πήραν μια μεγάλη πρόκριση. Η Τούμπα μετά το τέλος της αναμέτρησης αποθέωσε τους παίκτες αλλά και τον ίδιο τον Ρουμάνο προπονητή.

Φανταστικό πρώτο ημίχρονο από τον ΠΑΟΚ, που κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου παιχνιδιού αλλά και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης επί της Ντιναμό. Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι από το πρώτο δευτερόλεπτο του παιχνιδιού, πίεσαν ασφυκτικά τον αντίπαλο, κέρδισαν κάθε μονομαχία και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στη Ντιναμό, η οποία φάνηκε απειλητική μόνο μια φορά στο 37΄με σουτ του Πέτκοβιτς,

Ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Ζίβκοβιτς από τα αριστερά, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έκανε πάσα στον Μπάμπα που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Έξι λεπτά αργότερα οι «ασπρόμαυροι» διπλασίασαν τα τέρματα τους όταν μετά από κόρνερ ο Κουλιεράκης έμεινε στην επίθεση, δέχθηκε την μπάλα, έκανε το σουτ, εκείνη χτύπησε στον Σούσιτς και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου δεν πάτησαν φρένο και στο 42ο λεπτό έφτασαν στο 3-0 όταν ο Τάισον έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπράντον Τόμας με κεφαλιά – ψαράκι έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Νέβιστιτς.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου «πάγωσε» την Τούμπα καθώς στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Πέτκοβιτς προσπάθησε να περάσει τον Κεντζιόρα που απομάκρυνε την μπάλα που πήγε στον Χότζα, αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Κοτάρσκι για να μειώσει σε 3-1.

Οι Κροάτες προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και έφτασαν κοντά και σε δεύτερο τέρμα αλλά ο Κοτάρσκι έκανε τεράστια απόκρουση σε τετ α τετ με τον Σπίκιτς κρατώντας το 3-1 για τον ΠΑΟΚ ενώ ο τερματοφύλακας του Δικεφάλου είπε «όχι» σε προσπάθεια του Χότζα. Ο Δικέφαλος πήρε μέτρα στο γήπεδο, πίεσε ψηλά και έφτασε και σε τέταρτο τέρμα όταν μετά από κόρνερ του Ζίβκοβιτς, ο Κουλιεράκης με το στήθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-1.

Στο 83΄οι «ασπρόμαυροι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να βρουν και άλλο γκολ όταν μετά από ωραία ανάπτυξη από τα αριστερά και γύρισμα στο πέναλτι ο Μουργκ έκανε το πλασέ ανενόχλητος αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ντίναμο. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Δικέφαλος έκανε το 5-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντρίγια Ζίβκοβιτς δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (74’ Ότο), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (82’ Οζντόεφ), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς, Τάισον (67΄Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας (78’ Μουργκ), Μπράντον (78’ Σαμάτα).

Ντίναμο Ζάγκρεμπ: Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Μπερνάουερ, Τεοφίλ-Κατρίν, Πέρκοβιτς (80’ Ογκιβάρα), Μίσιτς, Σούσιτς (80΄Κουλένοβιτς), Σπίκιτς (74’ Κανέκο), Χότζα (80’ ), Μπατούρινα, Πέτκοβιτς.

Κίτρινες: Κουλιεράκης/Μπατούρινα, Ογκιβάρα

Πηγή: metrosport.gr