Sunday, 28 April, 2024

EURO 2024: Απίστευτος διασυρμός του Γιβραλτάρ από τη Γαλλία, ήττα 14-0!

Η Γαλλία δεν έδειξε κανένα έλεος κόντρα στο Γιβραλτάρ και δεν δίστασε να το διασύρει με σκορ 14-0, για τα προκριματικά του EURO 2024 και τον όμιλο στον οποίο συμμετέχει και η Εθνική μας ομάδα.

Μάλιστα, η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ στρέφει πλέον το βλέμμα της στο ματς της OPAP Arena την Τρίτη, κόντρα στην Ελλάδα.

Σαν να μην… έφτανε η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 18ο λεπτό της αναμέτρησης, λόγω της αποβολής του Σάντος.

Όπως είναι λογικό, το 14-0 αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης.

Οι «τρικολόρ» μπήκαν εξ’ αρχής με διάθεση να τελειώσουν το ματς από πολύ νωρίς. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Σάντος σκοράρει στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στιγμές αργότερα ο Μουελχί πέτυχε νέο αυτογκόλ με την ομάδα του Ντεσάμπ να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων. Για να δούμε το τρίτο γκολ στο ματς χρειάστηκαν να περάσουν 10 λεπτά όταν ο Κομάν βρήκε τον Ζαϊρέ Εμερί και αυτός από κοντά έκανε το 3-0. Ο νεαρός της Παρί Σεν Ζερμέν πριν σκοράρει δέχτηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα από τον Σάντος που είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του παίκτη από το Γιβραλτάρ. Με την συμπλήρωση μισής ώρας οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Εμπαμπέ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 4-0. Παρά το ευρύ σκορ οι παίκτες του Ντεσάμπ δεν έδειχναν να ρίξουν ρυθμούς και έτσι τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κλος επιχείρησε το σουτ ο Κόλινγκ δεν είχε απάντηση γράφοντας έτσι το 5-0. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Κομάν βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο μέσα στην περιοχή και από κοντά έκανε το 6-0, το οποίο δεν ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, αφού στο 37ο λεπτό Φοφανά με σουτ έγραψε το 7-0 που ήταν και το σκορ που πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Άλλα επτά τέρματα στο β’ μέρος οι Γάλλοι

Οι Γάλλοι στο δεύτερο ημίχρονο δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι. Στο 63ο λεπτό ο Ραμπιό με κεφαλιά έκανε το 8-0, με τον Κομάν στιγμές αργότερα μετά από προσωπική ενέργεια να κάνει το 9-0. Οι «τρικολόρ» όμως δεν αρκέστηκαν στα 9 τέρματα. Ο Ντεμπελέ μετά από ατομική ενέργεια στο 73ο λεπτό έκανε το σουτ για να κάνει το 10-0. Ούτε αυτό όμως ήταν αρκετό για τους παίκτες του Ντεσάμπ που με τον Εμπαμπέ στο 75ο λεπτό να πηγαίνει το σκορ στο 11-0. Τα 11 τέρματα όμως δεν ήταν αρκετά που έφτασαν σε μια ντουζίνα γκολ στο 78ο λεπτό ο Εμπαμπέ έπαιξε με πλάτη έσπασε τη μπάλα στον Ζιρού και αυτός με σουτ και τη βοήθεια του δοκαριού έκανε το εξωπραγματικό 12-0, ωστόσο ο το γκολ του επιθετικού της Μίλαν ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. To 12-0 όμως έγινε δύο λεπτά αργότερα με ονειρικό τρόπο. Ο σούπερ σταρ της Παρί πήρε τη μπάλα λίγο πιο μπροστά από τη σέντρα και με ένα φοβερό σουτ κρέμασε τον Κόλινγκ για να γράψει αυτή τη φορά οριστικά το ονειρικό 12-0. Και αν όλοι πίστεψαν πως αυτό θα είναι και το οριστικό κάνανε λάθος, καθώς ο Ζιρού με άπιαστο τελείωμα από την περιοχή έκανε το φαντασμαγορικό 13-0. Δεν ήταν όμως αυτό το τελικό σκορ του αγώνα, καθώς ο Ζιρού με ψαλιδάκι έκανε το 14-0.