Sunday, 28 April, 2024

4ο Τουρνουά Rapid Γιαννιτσών «Χρ. Βογιατζής 2023»

Με μεγάλη επιτυχία διοργανώθηκε και φέτος το 4ο Τουρνουά Rapid Γιαννιτσών «Χρήστος Βογιατζής 2023» (σειρά Grand Prix 2022-23

της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας.

Στο τουρνουά, που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Γιαννιτσών «Έλλη Μυστακίδου», έλαβαν μέρος συνολικά 102 αθλητές από σκακιστικούς συλλόγους των Γιαννιτσών, της Έδεσσας, της Κοζάνης, της Θεσσαλονίκης, της Φλώρινας, του Κιλκίς, της Πτολεμαΐδας και του Πολύγυρου Χαλκιδικής. Η διεξαγωγή των αγώνων έγινε σε 7 γύρους και οι αθλητές διαγωνίστηκαν σε Α και Β Group.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα Ο.Σ. Γιαννιτσών, το αργυρό κατέκτησε η ομάδα του Σ.Ο. Κιλκίς και το χάλκινο η ομάδα του Σ.Ο. Κατερίνης.

Στο Α Group την πρώτη θέση κατέλαβε ο Παπαδημητρίου Αθανάσιος, την 2η ο Στέφαν Βίκτωρ και την τρίτη ο Σπυρλιάδης Αχιλλέας. Στο Β Group την πρώτη θέση κατέλαβε ο Κασμερίδης Ορφέας, την δεύτερη ο Κουτρούπας Εμμανουήλ και την τρίτη ο Μπακρατσάς Εμμανουήλ.

Στις κατηγορίες των εφήβων και νεανίδων οι αθλητές που κέρδισαν τα μετάλλια των τριών πρώτων θέσεων ήταν οι εξής: