Saturday, 27 April, 2024

Η Εθνική ομάδα βόλει ηττήθηκε από το Βέλγιο (3-0 σετ)

Η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα από το ανώτερο Βέλγιο με 3-0 σετ στη δεύτερη αγωνιστική του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και πλέον

δυσκολεύει αρκετά η πρόκριση στην επόμενη φάση.
Η ελληνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι κάνοντας αρκετά λάθη στην αρχή με το Βέλγιο να εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες και να επικρατεί με 25-16 στο πρώτο σετ.
Στο δεύτερο σετ η εθνική ήταν αρκετά καλύτερη και πιο ανταγωνιστική πάλεψε μέχρι το τέλος με το σετ να κρίνεται στις λεπτομέρειες και να καταλήγει και αυτό στους Βέλγους με σκορ 25-22.
Το Βέλγιο και στο τρίτο σετ ήταν ανώτερο της Εθνικής ομάδας, η οποία βέβαια το πάλεψε και αυτό μέχρι το τέλος, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα. Στο 22-20 το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Ανδρεόπουλου δεν βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις στην πίεση του Βελγίου και έτσι το Βέλγιο κατέκτησε και το 3ο σετ με 25-22.
Πλέον η Εθνική στρέφει την προσοχή της στον αυριανό πολύ δύσκολο αγώνα κόντρα στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Πολωνία.
Διαιτητές: Στόιτσα, Κούρτις.