Monday, 6 May, 2024

Η Ελλάδα νίκησε την Τουρκία και πέρασε στα ημιτελικά του EuroBasket Νέων

Η Εθνική Νέων υπέταξε την Τουρκία στα «Δυο Αοράκια», επικρατώντας με σκορ 61-87 για τα προημιτελικά του EuroBasket U20

και σφραγίζοντας εισιτήριο για τον ημιτελικό του Σαββάτου 15/7 όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία!

Η Εθνική Νέων δεν απογοητεύτηκε όταν είδε την Τουρκία να προηγείται με +13 στο 12′ (29-16), έχοντας μάλιστα 7 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Ίσα-ίσα, η ελληνική ομάδα «κλείδωσε» τακτικά τους Τούρκους, εκμεταλλεύτηκε τα πλεονεκτήματά της, έβγαλε πάθος, ενέργεια, δύναμη και ομαδικό πνεύμα, επικρατώντας με σκορ 61-87 και εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του EuroBasket U20 που διεξάγεται στο Ηράκλειο.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου έμεινε πιστή στις αρχές της και πλέον θα παίξει με τη Γαλλία στον ημιτελικό του Σαββάτου 15/7 με στόχο την πρόκριση στον μεγάλο τελικό. Η τριπλέτα των Μαντζούκα (25π., 5ριμπ.), Ζούγρη (14π., 10ριμπ.) και Πλώτα (15π., 6ριμπ., 3ασ.) κουβάλησε την Εθνική που πλέον στρέφεται στο μεγάλο ματς με τους Γάλλους.

Ο αγώνας

Η Τουρκία βρήκε λύσεις στην επίθεση με το μακρινό σουτ στα πρώτα λεπτά του ματς στα «Δυο Αοράκια» και προηγήθηκε με 11-5 στο 3′, έχοντας ήδη 3/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Μάλιστα ο Κερέμ Κονάν ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 22-12 ενώ οι Τούρκοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 22-14, σουτάροντας με 55% πίσω από τα 6μ.75.

Ακολούθως ο Μουράτ Κουντκέρ σκόραρε για το +13, κάνοντας το 29-16 στο 12′ και ανεβάζοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή για την Τουρκία που είχε τον έλεγχο του αγώνα. Παρ’ όλα αυτά, η Ελλάδα περιόρισε αισθητά τους διαδρόμους στη ρακέτα και δικαιώθηκε για την απόφαση του Κώστα Παπαδόπουλου να δώσει το περιφερειακό σουτ στην Τουρκία.

Έτσι, λοιπόν η Εθνική έπαιξε σπουδαία στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-43. Οι Μαντζούκας (10π.), Ζούγρης (10π., 5/6 δίπ., 5ριμπ.) και Οικονομόπουλος (9π., 3ασ.) έκαναν τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο για την Ελλάδα που υποχρέωσε τους Τούρκους σε 10 λάθη.

Εν συνεχεία, η Ελλάδα «έσφιξε» το rotation, έπαιξε καλή άμυνα και με επιμέρους σκορ 10-20 στην τρίτη περίοδο, προηγήθηκε με 46-63 στο 30′, βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση στα ημιτελικά. Η Τουρκία προσπάθησε να βρει τρόπο να αντιδράσει ωστόσο η ελληνική ομάδα δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης. Ο Πλώτας με layup εκτόξευσε τη διαφορά στο +23 κάνοντας το 50-73 στα 6:34 για το φινάλε και η Ελλάδα διατήρησε προβάδισμα ασφαλείας ως το φινάλε, επικρατώντας με 61-87 και σφραγίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά.