Monday, 6 May, 2024

Λιθουανία-Ελλάδα: Η Εθνική κατέρρευσε και γνώρισε τον αποκλεισμό στο Mundobasket

Όσο άντεχαν ο Ουόκαπ και ο Λαρεντζάκης η Εθνική μας ομάδα ήταν ανταγωνιστική.

Απέναντι σε μία ομάδα με μεγαλύτερο βάθος όμως, αυτοί δεν θα μπορούσαν να αποδειχτούν αρκετοί. Η Ελλάδα έχασε από τη Λιθουανία στο πρώτο ματς της 2ης φάσης με 92-67 και έτσι, ανεξαρτήτως του αποτελέσματος του κυριακάτικου αγώνα με το Μαυροβούνιο, θα περιοριστεί σε αγώνες για τις θέσεις 9-16.

Η Εθνική μπήκε νευρικά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο δίλεπτο με 7-0, προσπαθώντας να περιορίσει το παιχνίδι του Βαλαντσιούνας με παγίδες. Ο Τόμας Ουόκαπ έδωσε επιθετικά ανάσες σημειώνοντας τους 10 από τους 15 πρώτους πόντους της Εθνικής μας που κατάφερε να προηγηθεί (13-15 στο 6’) ενώ ο Λαρεντζάκης ερχόμενος από τον πάγκο είχε 2/2 τρίποντα (13-18). Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 20 πόντους.

Ο Τόμας Ουόκαπ έκανε ένα ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο και παρότι έχασε για μερικά λεπτά τον Λαρεντζάκη, η Εθνική είχε τον έλεγχο. Κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί μέχρι και με οχτώ πόντους πριν κλείσει το ημίχρονο με το υπέρ της 43-39. Ο Ουόκαπ είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ ο Λαρεντζάκης είχε 15 πόντους με 5/7 σουτ. Αυτά ήταν στατιστικά ημιχρόνου! Στο δεύτερο ημίχρονο όμως δεν κατάφεραν να έχουν ανάλογη παρουσία.

Η Λιθουανία έδειχνε πιο φρέσκια και με περισσότερες επιλογές, κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κούραση των διεθνών μας, αφού ξέφυγε με 12 (72-60 στο 33’) και με 17 (79-62 στο 36’) χωρίς να υπάρχει πια τρόπος επιστροφής για την εθνική μας.

Ο Τόμας Ουόκαπ είχε 21 πόντους με 5/10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε 17 πόντους με 6/11 σουτ. Για τη Λιθουανία ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις είχε 19 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Ίγκνας Μπραζντέικις είχε 18 πόντους με 4/4 δίποντα και 3/3 τρίποντα.

Πηγή: metrosport.gr