Friday, 26 April, 2024

Εδεσσαϊκός – Καμπανιακός 2-0 τελικό

Ο Νίκος Φίστας ζωντανά θα μας δίνει στοιχεία για τη σημερινή, 29η αγωνιστική, του Πρωταθλήματος της FOOTBALL LEAGUE 2, προτελευταία του φετινού μαραθωνίου

με τον Εδεσσαϊκό, στο Φόρης Γεντζής που έρχεται αντιμέτωπος με την ομάδα του Καμπανιακού όπου ακόμα και με ισοπαλία δίνει οριστικό τέλος στην υπόθεση της παραμονής.

Η ομάδα της Έδεσσας μετά την ισοπαλία μέσα στη Νάουσα βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας  με 38 βαθμούς.

Από την άλλη ο Καμπανιακός δεν κυνηγάει κάτι, καθώς βρίσκεται ουραγός έχοντας αποχαιρετίσει την κατηγορία.

Στο συντελεστή τερμάτων ο Εδεσσαϊκός συνεχίζει να έχει θετικό πρόσημο με απολογισμό (27-25).

Εντός έδρας ο Εδεσσαϊκός σε σύνολο 13 αγώνων έχει 5 νίκες 6 ισοπαλίες και 2 ήττες έχοντας πετύχει 12 goal ενώ έχει δεχθεί 9

Ο Καμπανιακός εκτός έδρας σε σύνολο 13 αγώνων έχει 1 νίκη 3 ισοπαλίες και 9 ήττες με συντελεστή τερμάτων 8-27

Ο κ. Γεώργιος Μελτζανίδης με βοηθούς τους κυρίους Κων/νο Γιάντση και Γεώργιο Χριστοδούλου του Συνδέσμου Ημαθίας θα είναι η διαιτητική τριπλέτα ενώ παρατηρητής θα είναι ο κ. Ναλμπάντης Τριαντάφυλλος από το Κιλκίς.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στην Χαλάστρα ο Εδεσσαϊκός είχε επικρατήσει με σκορ 1-2.

Ο τεχνικός του Εδεσσαϊκού Ηλίας Σαπάνης για τη σημερινή αναμέτρηση επέλεξε τους εξής 18 ποδοσφαιριστές: Bόλτσης, Παπουρτζής, Αβραμίδης, Βλαδοβίτης, Κιόρτσης, Μωυσίδης, Ουζούνης, Τσιτσάγκας, Χαραβητίδης, Γολιδόπουλος, Μεταξάς, Παπαγεωργίου, Πούπης, Καρακούτης, Καράμπελας, Ντόγος, Σφέτκος και Ταουσιάνης.

Ο Εδεσσαϊκός ξεκίνησε με τους Βόλτση, Ουζούνη, Κιόρτση, Μωυσίδη, Χαραβητίδη, Παπαγεωργίου, Ταουσιάνη, Γολιδόπουλο, Καρακούτη, Καράμπελα και Ντόγο.
Μοναδική ευκαιρία για το 1-0, ο Ταου με ατομική ενέργεια βγήκε μόνος με τον Μποικο πλάσαρε, αλλά η μπάλα έγλειψε το δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Ο Εδεσσαϊκός ανοίγει το σκορ με τον Γολιδ;oπουλο στο 27 λεπτό 1-0

Στο δεύτερο ημίχρονο
Πρωτο σουτ για τον Καμπανιακο στο δεύτερο ημίχρονο με την μπαλα να βγαινει αουτ στο 49 λεπτο
Σηκωθηκαν για ζέσταμα οι Μεταξας, Σφετκος, Πουπης και Αβραμιδης
Γκολ 2-0
Ο Εδεσσαικος κλειδώνει τη νικη με τον Στέφανο Ντογο.
Συνεργάστηκαν άψογα ο Ταου με τον Ουζούνη απο τα δεξιά ο τελευταίος σεντραρε και ο Ντογος με σουτ απο την μικρή περιοχή διαμόρφωσε το 2-0… Αυτή την ώρα, στο 60ο λεπτό της συνάντησης το 2-0 παραμένει.

Λήξη αγώνα με 2-0.