Sunday, 5 May, 2024

Superleague, η βαθμολογία

Superleague, η βαθμολογία (6η αγ.): Ο Ολυμπιακός στο +3 από ΠΑΟΚ, +7 από Παναθηναϊκό και +8 από ΑΕΚ

Καταιγιστικός Ολυμπιακός στο Φάληρο. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος και ευτύχησαν να προηγηθούν και με αρκετή δόση τύχης από την μακρινή πάσα του Σολμπάκεν το γύρισμα του Μασούρα και το αυτογκόλ του Μπράμπετς, αφού η μπάλα βρήκε στα πόδια του αμυντικού του Άρη πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Κουέστα. Η επανάληψη ήταν εντελώς διαφορετική αφού οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν από το καταπληκτικό γκολ του Πάρδο. Λίγα λεπτά αργότερα ήταν ο Νταρίντα που… σημάδεψε δοκάρι στη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Τελικά αυτό ήταν το… καμπανάκι που ξύπνησε τον Ολυμπιακό, ο οποίος στη συνέχεια με τα δύο γκολ του Ελ Καμπί… καθάρισε το ματς, ενώ δίχτυα βρήκε και ο Γιόβετιτς στο φινάλε για το τελικό και χορταστικό 4-1, που δεν έγινε 5-1 αφού ο Κουέστα στο 90′ απέκρουσε το πέναλτι του Φορτούνη.

Βάζοντας ακόμη ένα τρίποντο στο… σακούλι του, ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να είναι στο κυνήγι του Ολυμπιακού και στο -3 από την πρώτη θέση. Αφού προειδοποίησε δύο φορές με τα δοκάρια των Σάστρε και Σβαμπ, εν συνεχεία πριν καν βγει το πρώτο ημίχρονο ο Δικέφαλος βρήκε δύο φορές δίχτυα. Αρχικά με την κεφαλιά του Κουλιεράκη και συνεχεία με τον Μουργκ από την απίθανη κούρσα κι ασίστ του Τάισον. Πηγαίνοντας με το 2-0 στα αποδυτήρια, ουσιαστικά η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου έκανε τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο. Όμως κι εκεί βρήκε γκολ αυτή την φορά με τον Σαμάτα, στο πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΠΑΟΚ για το 3-0.

Ακόμη ένα ματς με συγκλονιστικό φινάλε στην Καισαριάνη καθώς το γκολ του Ακούνια στο 85′ για τη Λαμία και του Λούμορ στο 95′ για την Κηφισιά διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 για τις δύο ομάδες. Ήταν μια συναρπαστική αναμέτρηση, αφού και οι δύο ομάδες είχαν πολλές κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, αλλά κι από ένα δοκάρι με τους Τόσιτς και Μασούρα. Το τελευταίο 15λεπτο της αναμέτρησης, μαζί με τις καθυστερήσεις είχαν την… άγρια ομορφιά του ματς, με την Κηφισιά, όπως είχε συμβεί και στο απίστευτο ματς με τον Πανσερραϊκό, να σώζει στα… χασομέρια τον βαθμό.

Το… πρώτο πιάτο της αγωνιστικής, σερβιρίστηκε στο Αγρίνιο, σε ένα πολύ θεαματικό παιχνίδι με ευκαιρίες εκατέρωθεν χωρίς νικητή. Ο Παναιτωλικός βρήκε γκολ νωρίς στον αγώνα με τον Μαλή, αλλά στην συνέχεια ο ΟΦΗ κυριάρχησε και ισοφάρισε με τον Φελίπε. Η ομάδα του Νταμπράουσκας έκανε ό,τι ήθελε στο πρώτο μέρος κόντρα στους Αγρινιώτες που παρουσίασαν κακή εικόνα, όμως γκολ δεν βρήκε. Οι Κρητικοί με την έναρξη του 2ου μέρους είχαν δοκάρι, αλλά οι αλλαγές του Σούρερ… έβαλαν τον Παναιτωλικό στο παιχνίδι που έχασε απίθανες ευκαιρίες με τον Ντουάρτε και τον Πέδρο για το γκολ της νίκης. Τελικά τίποτα δεν άλλαξε και το 1-1… υπέγραψε την «μάχη» του Αγρινίου.

14. Βόλος 2

*Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, Ατρόμητος έχουν από δύο αγώνες λιγότερους.

**Παναιτωλικός, ΠΑΣ Γιάννινα, Αστέρας Τρίπολης και Πανσερραϊκός έχουν από ένα ματς λιγότερο.