Saturday, 4 May, 2024

“Σάρωσαν” τα μετάλλια τα αγόρια και κορίτσια της Ακαδημίας Μπάσκετ “Ίκαροι” Γιαννιτσών στο διήμερο τουρνουά

Το Σαββατοκύριακο 14-15 Οκτωβρίου 2017 στον πεζόδρομο των Γιαννιτσών πραγματοποιήθηκε, με εξαιρετική επιτυχία, το τουρνουά MILKO  3χ3 μπάσκετ ή Μπάσκετ στους δρόμους

για αγόρια και κορίτσια από 8 έως 18 χρονών τα οποία συμμετείχαν  με ομάδες των τριών ή τεσσάρων ατόμων.

Σκοπός αυτού του μεγάλου αθλητικού  γεγονότος , που υλοποιήθηκε υπό την αιγίδα  της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, του  Αθλητικού Οργανισμού Δήμου Πέλλας και των συλλόγων “Ικάρων”, Μέγα Αλέξανδρου και Φίλιππου Νέας Πέλλας ήταν  να δοθεί  η ευκαιρία στους μικρούς παίκτες -τριες  να παίξουν μπάσκετ με τον παραδοσιακό τρόπο παιχνιδιού , το γνωστό ‘’μονό’’.Τα αγόρια και τα κορίτσια της Ακαδημίας Μπάσκετ “Ίκαροι” Γιαννιτσών “σάρωσαν” τα μετάλλια κατά τη διάρκεια του διήμερου τουρνουά. Συγκεκριμένα κατέλαβαν την 1η θέση (4 νίκες σε ισάριθμους αγώνες)  και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στις  5 από τις οκτώ συνολικά ηλικιακές κατηγορίες του τουρνουά κάνοντας υπερήφανους τους γονείς τους, αλλά και τους υπεύθυνους προπονητές Νίκο Σπόντη και Θεολόγο Σερέτη.Τα παιδιά που βραβεύτηκαν ήταν τα εξής: Ακονίδης Γιώργος, Γκαβανίδης Νίκος, Χρυσοστομάκης Σταύρος, Κουρπανίδης Άγγελος, Κοσμολάρι Αλέξανδρος, Χανουμίδης Δημήτρης, Σιαματάς Γρηγόρης, Ζιμπλάς Κώστας, Ουστάλης Μάριος, Φασουράκης Κώστας, Φυτιλής Θανάσης, Νάτσικας Βασίλης, Σερέτης Λευτέρης, Στράντζαλης Τάσος, Πετρίδης Αντώνης, Σπόντη Δήμητρα, Αβραμίδη Κατερίνα, Ζωγράφου Μαλβίνα και Καπουσούζη Μαρία.Ο ενθουσιασμός και η χαρά του παιχνιδιού κυριάρχησαν στα πρόσωπα 350 και πλέον αγοριών και κοριτσιών  κατά τη διάρκεια της διεξαγωγής των αγώνων και των διαγωνισμών (ελευθέρων βολών και τρίποντων) σε οκτώ γήπεδα που δημιουργήθηκαν ειδικά για την περίσταση στον πεζόδρομο Γιαννιτσών.