Friday, 26 April, 2024

Τένις: Αποκλεισμός από τον τελικό και αποδοκιμασίες για Τσιτσιπά

Παρά την εντυπωσιακή του εμφάνιση απέναντι στον χρυσό Ολυμπιονίκη, Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-1 (6-4, 3-6, 7-6) σετ

και αποκλείστηκε στο τάι μπρέικ από τον τελικό του Σινσιτάτι.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Έλληνας τενίστας καθυστέρησε περίπου δέκα λεπτά να επιστρέψει από τα αποδυτήρια για το δεύτερο σετ, με αποτέλεσμα να αποδοκιμαστεί από το κοινό.
Μάλιστα, ο Ζβέρεφ διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή πως είχε πάρει το κινητό του και επικοινωνούσε με μηνύματα με τον πατέρα/προπονητή του, κάτι που φυσικά απαγορεύεται.
Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι 2 ωρών και 42 λεπτών, ο Τσιτσιπάς αν και έφθασε μια ανάσα από την πρόκρισή του στον τελικό του τουρνουά, εντούτοις, στο τρίτο σετ, όπου ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε ακόμη και με 1-4, ο Ζβέρεφ έφθασε στο 5-5 και πήρε το προβάδισμα με 6-5, αλλά ο Στέφανος με το 6-6 έστειλε το ματς στα τάι μπρέικ. Εκεί, ο Ζβέρεφ πήρε τη νίκη-πρόκριση με 7-4.