Saturday, 18 May, 2024

Πανελλήνια Πρωταθλήτρια η Νέα Ιωνία, στη δεύτερη θέση ο «Μέγας» (photos)

Το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Χάντμπολ Νεανίδων κατέκτησε η ομάδα της Νέας Ιωνίας, που κέρδισε με 22-19 τον «Μέγα» Αλέξανδρο στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο Γιαννιτσών.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, τα κορίτσια της Νέας Ιωνίας με MVP την τερματοφύλακα Μάγδα Κεπεσίδου κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του «Μέγα», ο οποίος παρότι πήρε το προβάδισμα στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, δε μπόρεσε να φτάσει στη νίκη. Νωρίτερα ο Φέρωνας Βέροιας επικράτησε με 25-17 του Πανοράματος και κατέκτησε την 3η θέση.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-3, 5-4, 8-6, 9-7 (ημχ.), 10-8, 10-10, 10-12, 15-14, 18-16, 22-19

ΟΦΝΙ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου 2, Γιαννακούρα, Πανταζοπούλου, Γκουζούλη 2, Παπαγερασίμου, Κολλάρου, Φάσουρα, Ζηνωνίδου 6, Μάγκου 5, Μανδά 2, Πανούση, Διακογιάννη 3, Καραμάνου 1, Σαραντάκου 1, Κωτρότσιου.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Πυριτίδου, Ξηρίδου 3, Τροχίδου Χ. 3, Ζιάκα 2, Τροχίδου Ε., Πλιόγκα, Σωτηριάδου, Παρασίδου, Μαυροπούλου, Ντιμτσούδη 2, Φράγκου 5, Ανδρίτσου 4, Παπαδοπούλου Ν., Πέϊου, Κεχαγιά, Παπαδοπούλου Γ.

Διαιτητές: Παπαματθαίου- Χρηστίδη, Κόκκινη: 40 Αργυροπούλου (τρία δίλεπτα), 58:29 Ζηνωνίδου (επικίνδυνο παιχνίδι- χωρίς δελτίο), δίλεπτα: 7-6, πέναλτι: 3/6-3/10