Friday, 26 April, 2024

Χάντμπολ: Δεν τα κατάφερε ο Αερωπός Έδεσσας

Βαριά ήττα υπέστη  ο Αερωπός από τον ΑΣΕ Δούκας στον 2ο ημιτελικό του final four του κυπέλλου Eλλάδος με σκορ 28-19.

Στην παρθενική του εμφάνιση σε ημιτελικά κυπέλλου ο Αερωπός Έδεσσας δεν τα κατάφερε, παρά το καλό του ξεκίνημα όπου και προηγήθηκε στο πρώτο 15λέπτο με 6-7 σκορ. Η εμπειρία του Δούκα όμως έπαιξε ρόλο και έτσι οι παίκτες του Αερωπού βρέθηκαν να κυνηγάνε στο ημίχρονο το σκορ με 11-9.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Δούκα να σκοράρει και να παίρνει προβάδισμα τριών τερμάτων αλλά ο Αερωπός βρήκε λύσεις και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 12-12 μέχρι το 35ο λεπτό. Κάπου εκεί οι παίκτες του Δούκα πάτησαν γκάζι και το άφησαν μετά το 52ο λεπτό όπου το παιχνίδι είχε κριθεί μιας και η διαφορά στο σκορ είχε φτάσει σε διψήφιο αριθμό τερμάτων (24-14) και τα τελευταία λεπτά έγιναν διαδικαστικού χαρακτηρά.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η είσοδος του τερματοφύλακα Τριανταφύλλου παρά τον χθεσινό του τραυματισμό στην προπόνηση της ομάδας.

Επίσης άξιο αναφοράς το πολύ φιλικό κλίμα των δύο ομάδων κάτι που φάνηκε πριν την λήξη και ενώ οι παίκτες του Δούκα είχαν την μπάλα δεν εκδήλωσαν επίθεση και μάλιστα οι παίκτες και οι προπονητές αγκαλιάζονταν δίνοντας συγχαρητήρια ο ένας στον άλλον.

Η εξέλιξη του σκορ: ΑΣΕ Δούκας – Αερωπός Έδεσσας 2-2 (5’), 4-4 (10’), 6-7 (15’), 8-8 (20’), 9-8 (25’), 11-9 (ημίχρονο), 12-12 (35’), 17-13 (40’), 21-14 (45’), 22-14 (50’), 26-16 (55’), 28-19.