Saturday, 4 May, 2024

Ισόπαλη πρεμιέρα για τον Εδεσσαϊκό

Μεγάλη μέρα για την ομάδα του Εδεσσαϊκού ήταν η Κυριακή καθώς επέστρεψε ξανά στα σαλόνια της Γ’ εθνικής κατηγορίας.

Με το γήπεδο να είναι σε άριστη κατάσταση και του ανθρώπους του Εδεσσαϊκού να έχουν φροντίσει και τη παραμικρή λεπτομέρεια ήταν έτοιμοι να υποδεχτούν την ΑΠΕ Λαγκαδά. Ο τεχνικός των “πρασίνων” Ηλίας Σαπάνης επέλεξε για αρχική ενδεκάδα τους: Παπουρτζή, Κούμπους, Κιόρτση, Φωτιά, Αβραμίδη, Παπαγεωργίου, Γολιδόπουλο, Καράμπελα, Ταουσιάνη, Ρέτζια και Σκαθαρούδη. Η σέντρα ξεκινά στο ματς με δυνατή την ομάδα της Έδεσσας να προσπαθεί να ανοίξει το σκορ, κάτι που καταφέρνει λίγα λεπτά μετά το πρώτο μισάωρο του αγώνα με ένα εξαιρετικό σουτ του Σκαθαρούδη. Οι γηπεδούχοι πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Δεν κράτησε όμως για πολύ, η ΑΠΕ Λαγκαδά φέρνει στα ίσα το παιχνίδι. Η καλή εμφάνιση του Εδεσσαϊκού γκρεμίζεται μέσα σε λίγα λεπτά κι έτσι το 1-2 δεν αργεί να έρθει. Ευτυχώς για τον Εδεσσαϊκό η “χρυσή” αλλαγή του Ηλία Σαπάνη φέρνει το ματς και πάλι σε ισορροπία με το 2-2 να διαμορφώνει ο Κάρτζιος με κοντινή προβολή. Η λήξη του αγώνα βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με τον Εδεσσαϊκό να μπορεί να φύγει από τη πρεμιέρα της Football league 2 με νίκη αν είχε διατηρήσει τη καλή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.