Saturday, 4 May, 2024

Ο Εδεσσαϊκός στο τουρνουά αγάπης για τον 7χρονο Παναγιώτη που πάσχει από λευχαιμία

Στο πλευρό του μικρού Παναγιώτη, μαθητή της Β’ τάξης του 7ου δημοτικού σχολείου Νεάπολης, που πάσχει από λευχαιμία και δίνει μάχη για τη ζωή του

βρέθηκαν ομάδες  Βετεράνων Ποδοσφαιριστών μαζί με τους βετεράνους της Νεάπολης, που διοργάνωσαν ένα ιδιαίτερο τουρνουά αγάπης, σε συνεργασία με το τοπικό συμβούλιο Νεάπολης.

Μεγάλα ονόματα, βετεράνοι ποδοσφαιριστές της Νεάπολης, του ΠΑΟΚ, του Ηρακλή και του Εδεσσαϊκού, έδωσαν τον δικό τους αγώνα, στηρίζοντας τον 7χρονο Παναγιώτη, σε ένα τουρνουά που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας 25 Σεπτεμβρίου, στο γήπεδο Νεάπολης, στην περιοχή Στρεμπενιώτη.

Οι πολίτες αγκάλιασαν και στήριξαν την προσπάθεια αυτή με τον φίλαθλο κόσμο να απολαμβάνει από κοντά μεγάλες δόξες του παρελθόντος.

Στον ημιτελικό Εδεσσαϊκός – ΠΑΟΚ  ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Τα γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε ο ΠΑΟΚ με τον Λεοντιαδη και ισοφάρισε ο Καστανιώτης με μακρινό σουτ. Ο ίδιος παίκτης έχασε πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο καθώς έστειλε τη μπάλα άουτ. Στη διαδικασία των πέναλτι ο ΠΑΟΚ ήταν πιο τυχερός επικρατώντας τελικά με σκορ 2-1. Για τον Εδεσσαϊκό αστόχησαν οι Κουτσουρές και Πασσαλής ενώ ευστόχησε ο Καστανιώτης. Για τον ΠΑΟΚ αστόχησε ο Λεοντιάδης και ευστόχησαν οι Ιορδανίδης και Γεωργιάδης