Saturday, 4 May, 2024

Επέστρεψε στις νίκες ο Εθνικός Γιαννιτσών (photos)

Το πρώτο του τρίποντο στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος πήρε ο Εθνικός, που επικράτησε εύκολα με 2-0 των Προμάχων στο γήπεδο της Ν. Τραπεζούντας και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις σερί ήττες.

Οι παίκτες του Πολυχρόνη Χαραλαμπίδη είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αν ήταν πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.

Το 1-0 έγινε στο 27ο λεπτό όταν ο Τοπαλίδης βρήκε με ωραία μπαλιά τον Χατζηπαρασίδη, αυτός μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα και ο Ρατσίτσκας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βασίλης Σαμαράς ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 53΄ και είδε λίγα λεπτά αργότερα τον Άτζο να τραυματίζεται και να μη μπορεί να συνεχίσει, με αποτελέσματα να αγωνιστεί η ομάδα του για σχεδόν μισή ώρα με παίκτη λιγότερο.

Σε αυτό το διάστημα ο Εθνικός δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, αλλά δε μπορούσε να τις μετατρέψει σε γκολ, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να κυνηγήσουν με αντεπιθέσεις την ισοφάριση. Τελικά στο 82΄ ο Γρηγοριάδης έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Χατζηστεφάνου, μπήκε στην περιοχή και αριστερό πλασέ κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του.

Πολύ καλή η διαιτητική τριπλέτα των Γιάγκου, Μίσκου και Τετραγώνη.

Εθνικός Γιαννιτσών (Πολυχρόνης Χαραλαμπίδης): Αναστασιάδης, Βασιλειάδης (84΄ Καλαϊτζής), Γιόντης, Σαββάκης, Γρηγοριάδης, Ζαμίδης, Τοπαλίδης, Καρακάσογλου (42΄ Πετρίδης), Χατζηπαρασίδης, Κηλίκης, Χατζηστεφάνου..

Α.Σ. Πρόμαχοι (Βασίλης Σαμαράς): Ξυλουργίδης, Δέλλιος (38΄ Νάνος Ν.), Μούγιος, Άτζος, Νάνος , Τρίψης, Σαμσούρης, Τανούρης, Ρατσίτσκας, Αμπάρης (53΄ Μούγιος Ι.), Προίκος (53΄ Σέλκος).