Friday, 26 April, 2024

Συνεχίζει την αήττητη πορεία του ο Αερωπός Έδεσσας

Στο γειτονικό ντέρμπι ο Αερωπός Έδεσσας κέρδισε εύκολα με 32-17 τον Ζαφειράκη Νάουσας και συνεχίζει την εντυπωσιακή φετινή πορεία για την άνοδο στην Α1 χάντμπολ Ανδρών όπου είναι η φυσική του θέση. Ο κόσμος της ομάδας γέμισε το ΔΑΚ και βρέθηκε για ακόμα μία φορά δίπλα στους παίκτες του Γιάννη Πιλαλίδη, οι οποίοι στο τέλος χειροκρότησαν τους φιλάθλους. Ο Αερωπός μπήκε γερά στον αγώνα, προηγήθηκε 4-0, στο εικοσάλεπτο 10-6 και τελείωσε το ημίχρονο με 18-10. Στο ξεκίνημα του Β΄ ημιχρόνου  προηγήθηκε με σκορ ασφαλείας 26-14 και στη συνέχεια ο τεχνικός χρησιμοποίησε όλο το έμψυχο υλικό του. Ο Παντελή Αρβανιτίδης φυλάχτηκε και δεν αγωνίστηκε καθόλου. Ο νεαρός τερματοφύλακας Σάκης Αθανασίου ήταν εντυπωσιακός και ξεκίνησε για δεύτερο παιχνίδι βασικός, ενώ το καλύτερό του παιχνίδι έκανε ένας άλλος νεαρός, ο Πέτρος Κυριακού, σημειώνοντας 10 τέρματα. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ. Γρηγοριάδη Γ. και Τομίδη Ι.

Αερωπός Έδεσσας (Γιάννης Πιλαλίδης): Αθανασίου, Δέλλιος, Μπαγγέας, Βλάχος 3, Πετρίδης 3, Τζουβάρας Π. 3, Κράλλης 1, Γιόσμου 3, Κυριάκου 10, Τζουβάρας Φ. 1, Μαρτίνοβιτς 1, Χατζηγεωργίου 5, Βαφείδης 2, Μούσιος, Πουρδάνης, Αρβανιτίδης.