Friday, 26 April, 2024

Έχασε την πρόκριση η Ελλάδα από την Ισπανία σε έναν συγκλονιστικό αγώνα βόλεϊ

Η Ελλάδα αντιμετώπισε την Ισπανία στον δεύτερο αγώνα για τα μπαράζ πρόκρισης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα βόλεϊ του 2017

Ο αγώνας διεξήχθη στη Λευκόβρυση της Κοζάνης με την ελληνική ομάδα να τα χάνει στο τελευταίο σετ, παρά το γεγονός ότι οι Ισπανοί ήταν πιο αγχωμένοι και πήγαιναν πόντο πόντο.

Η Ισπανία πήρε το πρώτο σετ (20-25), οι παίχτες του Δρίκου αντέδρασαν και πήραν τα δύο επόμενα (25-22, 25-14), όμως στο τέταρτο σετ και ενώ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, η εθνική το έχασε (26-28) στις… λεπτομέρειες. Στο τελευταίο σετ και ενώ η πρόκριση είχε πλέον κριθεί το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε τη νίκη (17-15) με 3-2 η οποία όμως δεν είχε ουσιαστικό αντίκρισμα. Και αυτό γιατί η Ισπανία είχε νικήσει με 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα μπαράζ που είχε γίνει πριν μία εβδομάδα στο Λας Πάλμας.