Friday, 26 April, 2024

ΦΟΑ Αριδαίας – ΓΑΣ Έδεσσας (παιδικό) 50-47

Την ήττα γνώρισε το παιδικό του ΓΑΣ Έδεσσας με 50-47 από την ομάδα του ΦΟΑ Αριδαίας στο τελευταίο παιχνίδι του παιδικού πρωταθλήματος.
Το παιχνίδι ήταν πολύ ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ. Η ομάδα της Έδεσσας με πρωταγωνιστές τους Μποζίνη, Σαμπάλη και Συμεωνίδη, προηγήθηκε με την λήξη του 1ου δεκαλέπτου με 10-12. Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΦΟΑ με σκόρερ τους Ζέρζη Γ. και Βόλτση κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 26-21.
Στο 2ο ημίχρονο με τον Μποζίνη να σκοράρει ασταμάτητα βοηθούμενος από τον Κορδάλη, ο ΓΑΣ κατάφερνε να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Στην άμυνα ο πολύ καλός Καϊλίδης κατάφερνε να δυσκολεύει τους αντιπάλους του. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο με τον ΓΑΣ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Το παιχνίδι κρίθηκε με δίποντο του Βάτση και μια βολή του Παναγιωρίδη λίγο πριν την λήξη του παιχνιδιού και ενώ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 47-47, διαμορφώνοντας το τελικό 50-47.

Δεκάλεπτα: 10-12, 26-21 (ημιχ.), 38-36, 50-47 (τελικό).

ΦΟΑ (Τσουλφάς) Βόλτσης 18, Παναγιωρίδης 3, Κιρμιζίδης, Κεντερτζίδης 2, Μαχαιρίδης, Ζέρζης Γ. 8, Υποδηματόπουλος Γ., Υποδηματόπουλος Ι. 1, Ζέρζης Κ. Τσούλος 3, Βάτσης 9

ΓΑΣ Έδεσσας (Μπιτέρνας Γιάννης): Μισελής, Καιλίδης, Καίσαρης, Κορδάλης 7, Μποζίνης 30, Τεντζέρης, Αδάμ, Σαμπάλης 2, Γάτσος, Συμεωνίδης 6, Παπαδόπουλος,