Friday, 3 May, 2024

Super League: Η Θεσσαλία βάφτηκε… βυσσινί – Η Λάρισα νίκησε 3-1 τον Βόλο

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι με τρεις κόκκινες και δυο πέναλτι η Λάρισα νίκησε 3-1 τον Βόλο στο AEL FC Arena

για την τρίτη αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League. Έναν τρομερό που θύμισε ντέρμπι από τα παλιά παρακολούθησαν άπαντες στη Θεσσαλία. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, όμως η ποιότητα και ο τσαμπουκάς της ομάδας του Μιχάλη Γρηγορίου μίλησε για να καταφέρει να κάνει την ανατροπή.

Αξίζει να αναφερθεί πως το παιχνίδι είχε τρεις κόκκινες και δύο πέναλτι με τον Βόλο να παίζει με εννιά παίκτες στο τελευταίο μισάωρο. Οι Βολιώτες έχασαν μάλιστα και πέναλτι όσο το ματς ήταν στο 0-0. Στους 33 βαθμούς βρίσκεται πλέον η Λάρισα, ενώ στους 30 παρέμεινε ο Βόλος.
Το ματς

H αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Βόλο να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 8ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι με τον Τσαούση να ανατρέπεται από τον Μάρκοβιτς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάντζης, που έστειλε την μπάλα πάνω στον Κρίστινσον, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Μαξ πήρε το ριμπάουντ και με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ, κατάφερε να… αστοχήσει. Στο 15′ όμως, ο Μαξ πέρασε κάθετη πάσα στον Γκουαροτσένα και αυτός την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα στον Τσοκάνη, ο οποίος με προβολή σκόραρε σε κενή εστία. Το παιχνίδι απέκτησε τρομερό ρυθμό και η ΑΕΛ πίεζε ασφυκτικά για την ισοφάριση. Στο 39′ μάλιστα ο Γκαζάλ αστόχησε σε κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Μελίσσα. Στο 44′ ο Αιγύπτιο χαφ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όμως οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν με τον Οικονόμου να κάνει χέρι μέσα στην περιοχή, αντικρίζοντας με την σειρά του δεύτερη κίτρινη από τον διαιτητή της αναμέτρησης που έδειξε και το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Γκάμπριελ Τόρζε, και ευστόχησε κάνοντας το 1-1.

Στο 67′ οι ισορροπίες της αναμέτρησης άλλαξαν ξανά, αφού ο Λύρατζης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Βόλος έμεινε με 9 παίκτες. Μετά την αποβολή του Λύρατζη η ΑΕΛ ανέβασε στροφές και πίεσε για το γκολ της ανατροπής, με τον Τόρζε στο 82′ να λυτρώνει του «βυσσινί». Στο 85′ ο Βόλος έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, αφού ο Μουνίθ αστόχησε σε κενή εστία. Το κερασάκι στην τούρτα για την ΑΕΛ ήρθε στο 93′ αφού ο Ασούμπρε με εξαιρετική κάθετη βρήκε τον Μπούστος που δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μουζέκ, Μάρκοβιτς, Μιχαήλ, Μπέρτος, Μιλοσάβλιεβιτς, Σετσέροβιτς, Βινίσιου, Γκαζάλ, Τόρζε, Παπάζογλου

Βόλος (Ξηροφώτος): Μελίσσας, Φεράρι, Οικονόμου, Διαμάντης, Λύρατζης, Μαξ, Τσοκάνης, Ρούμπεν Ζοάο, Γκουαροτσένα, Τσαούσης, Μάντζης.
Πηγή: iefimerida.gr